Woningcorporaties

(Ver)huurders compenseren na afschaffing salderingsregeling zonnepanelen met SDE-subsidie?

dinsdag 15 april 2025

Het gaat over serieuze getallen van de circa 2,2 miljoen huurwoningen van woningcorporaties zijn er inmiddels ruim een half miljoen met zonnepanelen uitgerust[1]. Als de salderingsregeling van het Rijk voor zonnepanelen op 1 januari 2027 vervalt, gebeurt er wel wat. Mogelijk andere compensatie?

Besparing

Stoppen van de salderingsregeling levert voor het Rijk een structurele besparing van €665 miljoen op. Daarom willen woningcorporaties een eenmalige compensatie €585 miljoen van de overheid om huurders 10-15 jaar te compenseren voor het wegvallen van de salderingsregeling. Het zou moeten werken als een fonds. Hiermee gebruiken ze overigens wel -eenmalig- voor een deel wat andere eigenaren inleveren. Maar er wordt wel in een overbrugging naar de volgende vernieuwing voorzien.

Mensen die te veel opgewekte stroom terugleveren, krijgen daar ook na 1 januari 2027 nog wel een vergoeding voor. Maar dat levert wel sterk minder op dan salderen. Daardoor zijn zonnepanelen voor huurders niet meer rendabel.[2]. Overigens zijn de meeste panelen eigendom van verhuurders (corporaties of private ondernemingen)[3]en betalen de huurders een vergoeding, meestal in de vorm van servicekosten.

Gevolg

Het gevolg zal zijn dat corporaties bestaande installaties voor zonnepanelen niet zullen vervangen “maar met het plotsklaps en zónder compensatie afschaffen van de salderingsregeling verdwijnt het draagvlak voor zonnepanelen in de huursector als sneeuw voor de zon. Bestaande installaties worden afgesloten of niet meer vervangen.”[4] Het gevolg is dat de verduurzaming van de sociale huursector voor deel dreigt stil te vallen.

Subsidies

Maar corporaties kunnen nog steeds een beroep doen op subsidies voor zonnepanelen, zoals SDE++ regeling. Omdat dit een regeling is, voor de onrendabele top, die rekening houdt met de saldering[5], zit hier wellicht nog een andere mogelijkheid om de wegvallende salderingsgelden, op te vangen. Dat gaat dan in ieder geval op voor nieuwe panelen. Het is het zeker waard om het nader uit te zoeken. Uiteraard zijn er ook nog andere subsidies mogelijk, zoals SCE. Tot slot zal ook de batterij-opslag aandacht behoeven.