- Opleidingsaanbod
- Planeconomie & Vastgoedrecht
- Duurzaamheid in gebiedsontwikkeling
- Bodem
- Asset Management Gemeentelijk Vastgoed
- Woningcorporaties
- Incompany Trainingen
- Losse masterclasses
- Nieuws
- Scobe Academy
- Contact en route
Bodem
Staalslakken: Problematiek en juridische aspecten
Wanneer?
dinsdag 16 juni 2026 - 09.30 uur tot 16.30 uur
Waar?
Büchnerweg 7, Gouda
Investering?
€ 845,- excl. btw. Btw is veelal terug te vorderen uit het BTW-compensatiefonds als je bij de overheid werkt.
Inhoud
Staalslakken zijn lange tijd ingezet als funderingsmateriaal op vele plekken in heel Nederland. Vanuit de gedachte van circulariteit is het materiaal gebruikt voor fundering van wegen, maar ook grootschalig voor geluidwallen. Inmiddels groeit de zorg over het veelgebruikte materiaal, omdat het in verband is gebracht met gezondheidsrisico’s voor de leefomgeving. Om een oordeel te vellen moeten we zeker kijken naar de werking van staalslakken op het milieu en de impact op mensen en de markt. Zo wordt het mogelijk de risico’s inzichtelijk te maken. Dit brengt ook de nodige juridische kwesties met zich mee, waaronder de zorgplicht, aansprakelijkheid en informatie, melding en vergunningplicht.
In dit eerste deel van de cursus leer je meer over de aard en de omvang van de problematiek, hoe te handelen bij omgevingsmanagement en de juridische aspecten die komen kijken bij de plaatsing van staalslakken. Kortom veel informatie voor beleid en praktisch handelen.
Programma
9:30 -12:30 uur: Aard en omvang van de problematiek en omgevingsmanagement
Je leert over de problemen die komen kijken bij de aanwezigheid van staalslakken. Je leert ook welke stakeholders betrokken zijn in de problematiek van staalslakken. We bespreken vragen die in de praktijk voorkomen.
- Wat is de omvang van het probleem? Wat zijn daarbij de risiconiveaus?
- Hoe werkt het productieproces van verschillende soorten staalslakken?
- Wat zijn de gevaren van de chemische werking van de vervuiling bij contact met (grond)water?
- De keten van Tata Steel naar de bouwplaats: wat kan er misgaan?
- Met welke gevolgen moet je rekening mee houden bij het bijmengen met andere producten zoals bagger?
- Wat zijn de belangrijkste gevolgen voor de mens?
- Wat zijn de belangrijkste gevolgen voor het milieu en ecosysteem?
- Wat zouden de gevolgen zijn voor de markt bij een verbod op staalslakken?
- Hoe ziet goed omgevingsmanagement eruit?
12:30 - 13:00 uur: Lunch
13:00- 16:30 uur: Juridische aspecten
Je leert over de regelgeving en de praktische maatregelen omtrent de toepassing van staalslakken. We bespreken vragen die in de praktijk voorkomen.
- Wat is het Rijksbeleid voor staalslakken en wat doet een verplichting?
- Wat zijn de regels volgens het Bal en KRW?
- Hoe werken de regels via het omgevingsplan?
- Wat kan je met de informatie-, melding- en vergunningplicht?
- Wat betekent de zorgplicht in het geval van staalslakken?
- Wat kunnen de Rechten van de Mens en het internationaal recht ons vertellen over de problematiek van staalslakken?
- Boetes: waarvoor, hoogte en procedures?
- Hoe werkt aansprakelijkheid en civiel recht bij de aanpak van staalslakken?
- Hoe speelt het overgangsrecht een rol?
Docenten
Alle docenten van Scobe Academy hebben veel ervaring en zijn koplopers in het vakgebied. Ze zijn op de hoogte van de actualiteit binnen het vakgebied waardoor deelnemers de laatste ontwikkelingen meekrijgen. De opleidingsgroepen worden bewust klein gehouden. Er is daarom sprake van veel interactie met de docent en onderling. Op deze manier bouw je een nuttig netwerk op waar je ook na de opleiding profijt van hebt.
Docent:
Doelgroep
Iedereen die te maken heeft met de problematiek rond staalslakken zoals:
Bodem medewerkers
Bodem adviseurs
Omgevingsmanagers
Toezichthouders
Projectleiders
RO medewerkers
Medewerkers civiele techniek
Beleidsmedewerkers
Leeropbrengsten
Deze dag levert je het volgende op:
- Herkennen van de problematiek en een inschatting kunnen maken van de risico’s
- Kennis van de juridische (on)mogelijkheden om het probleem aan te pakken
- Kunnen beoordelen of voorstellen haalbaar zijn
- Een bijdrage leveren aan een BBT-voorstel
- Politieke gevoeligheden op merites kunnen schatten en daarop adviseren
- Effectief beleid kunnen formuleren op het gebruik van staalslakken
Investering
Tijd
De starttijd van de masterclasses is 9:30 uur, binnenloop vanaf 9:00 uur. Voorafgaand aan de masterclass vind je de hand-outs, de eventuele literatuur en/of een eventuele huiswerkopdracht op de online leeromgeving. De voorbereiding hiervoor bedraagt gemiddeld 1/2 dagdeel. Verder gaan we ervan uit dat je zelf in het bezit bent van een laptop.
Kosten
- Per masterclass € 845,-*
- Gehele cursus staalslakken € 1.495,-*
Btw is veelal terug te vorderen uit het BTW-compensatiefonds als je bij de overheid werkt. Informeer naar de mogelijkheden bij de administratie van je organisatie.
Catering is inbegrepen. Dit geldt ook voor het lesmateriaal. Eventuele kosten voor extra boeken zijn voor eigen rekening (niet verplicht).
* Kosteloos afmelden kan tot 3 weken voor de start van de opleiding, daarna ben je 75% van de kosten verschuldigd. Een vervanger sturen kan altijd.
