- Opleidingsaanbod
- Planeconomie & Vastgoedrecht
- Duurzaamheid in gebiedsontwikkeling
- Bodem
- Asset Management Gemeentelijk Vastgoed
- Woningcorporaties
- Incompany Trainingen
- Losse masterclasses
- Nieuws
- Scobe Academy
- Contact en route
Asset Management Gemeentelijk Vastgoed
Samen bouwen aan waarde: De ervaringen van assetmanager Yvonne Schlief bij de gemeente Zevenaar
dinsdag 1 juli 2025
Binnen de wereld van gemeentelijk vastgoedbeheer is de rol van de assetmanager de afgelopen jaren flink veranderd. Waar voorheen veel werkzaamheden ad hoc werden uitgevoerd, is er tegenwoordig steeds meer behoefte aan planmatig en integraal beheer. Wat komt er kijken bij vastgoedbeheer in een kleinere gemeente? Yvonne Schlief, assetmanager bij de gemeente Zevenaar, vertelt over haar ervaringen.
Van ad hoc naar visie
Toen Yvonne bij de gemeente Zevenaar begon, trof ze een situatie aan waarin veel op reactieve basis werd geregeld. “Er waren twee bouwkundige opzichters vertrokken, en er was tijdelijk een collega ingehuurd. Maar structureel beleid ontbrak. Je hield vooral de ballen in de lucht,” vertelt ze. Inmiddels staat er een stabiel team, en werkt Yvonne planmatig aan een beheersplan met een doorkijk naar tien jaar. “We hebben gebouwen gecategoriseerd en kijken kritisch naar wat er écht nodig is. Dat geeft rust én richting.”
Tussen techniek en samenleving
Yvonne’s functie draait niet alleen om daken, cv-installaties of meerjarenonderhoudsplanningen. Minstens zo belangrijk vindt zij de menselijke kant van het werk. “Mijn motto is: we doen het met elkaar en voor elkaar,” legt ze uit. “Als gebruikers zich prettig voelen in een gebouw, als vrijwilligers zich inzetten, dan weet ik dat we waarde toevoegen. Niet alleen financieel, maar vooral maatschappelijk.”
Die maatschappelijke waarde komt ook tot uiting bij bijzondere projecten, zoals de tijdelijke opvang van Oekraïense vluchtelingen. “Dan ga je met brandweer en collega’s het gebouw door, kijk je naar wet- en regelgeving, veiligheid, comfort. Dat geeft voldoening: je draagt bij aan een oplossing voor een groter maatschappelijk vraagstuk.”
In gesprek blijven
Yvonne benadrukt hoe belangrijk het is om als assetmanager in gesprek te blijven met gebruikers, collega’s en bestuurders. “Je bent een vakinhoudelijke adviseur, maar uiteindelijk nemen anderen de beslissingen. Dan is het belangrijk dat je je advies goed onderbouwt én dat je openstaat voor andere invalshoeken,” zegt ze. “Soms adviseer je verduurzaming, maar is het budget er niet. Dan schrijf je een helder collegevoorstel en leg je het besluit bij de raad.”
Die samenwerking strekt zich ook uit buiten de gemeentegrenzen. Yvonne zoekt actief contact met collega’s in de regio en tijdens cursussen: “Waarom zelf het wiel uitvinden als je van elkaar kunt leren?”
De uitdagingen van morgen
Hoewel financiële onzekerheid — zoals het veelbesproken 'ravijnjaar' 2026 — ook voor Yvonne een uitdaging vormt, blijft ze nuchter. “In 2013 en 2014 hebben we ook bezuinigingen gekend. Je kijkt gewoon kritisch: wat moet nu, wat kan wachten? Welke gebouwen hebben toekomst, en welke zijn tijdelijk?”
Ze besluit met een open houding naar de toekomst: “Er komt steeds meer op ons bord. Nieuwe normen, duurzaamheidseisen, veiligheid. Maar zolang je weet waar je de juiste informatie kunt vinden en met de juiste mensen samenwerkt, kom je er altijd uit.”